Top webdizajn trendy, ktoré uvidíte v roku 2016

Top webdizajn trendy, ktoré uvidíte v roku 2016

Používatelia sa viac zaujímajú o to, ako web funguje až potom o to ako vyzerá. Trendy v roku 2016 sú aj preto zamerané na vysokú použiteľnosť a technológie. Mať pekný dizajn webu v dnešnej dobe štandard. Až tak to ale nezaváži ak váš web ľudia nevedia používať.

 

1. Odvážne farby

Farba ovplyvňuje ako objekty vnímame a komunikuje istú emocionálnu energiu. Každá kultúra farby vníma osobitne. Funguje to, lebo je to jednoduché a vizuálne. V roku 2016 uvidíme nárast používania výrazných farieb aj vďaka startupom ako Airbnb, Uber, Spotify alebo Medium.

Screen Shot 2016-02-04 at 13.00.12

 

2. Dizajn je viac plochý

Flat alebo plochý dizajn je momentálne najpoužívanejší dizajn. Medzi webdizajnérmi aj preto, že zaberá málo pamäte a preto je svižnejší a ľahšie sa zobrazuje na veľkých obrazovkách. Používanie plochých symbolov zároveň dáva dôraz viac na obsah ako na formu.

Pepsi-logo-redesign

 

3. Všetci nahradzujú stock fotky za niečo iné

Poznáte ich, neprirodzene usmiate tváre a gýčové pózy. Reč je o stock fotografiách. Koncom 90 rokov žačali byť tieto fotografie veľmi populárne. Súčasný trend je úplne opačný – je o realite. K realite patria aj malé nedokonalosti, preto nečakajte žiadne veľké retuše.

stock-vs-reality-prev

 

4. Veľké fotografie a videá v pozadí

Tento trend začal už v roku 2015, ale aj v roku 2016 budeme vidieť viac webov s fotografiami natiahnutými až po okraj obrazovky. Fotografie sa používajú hlavne na upútanie pozornosti a následné vtiahnutie návštevníka do webstránky.

Screen Shot 2016-02-04 at 13.22.13

 

5. Mobil bude diktovať pravidlá

Váš web si pravdepodobne pozrie viac ľudí na mobile ako na stolovom počítači. Aj preto sa stále kladie väčší dôraz na rýchlosť načítania webu a jeho optimalizáciu pre tablety a mobily.

 

6. Dlhý scroll

Užívatelia kedysi neboli zvyknutý scrollovať a dizajnéri sa snažili všetok obsah zmestiť “Above the fold”. Vďaka mobilom a tabletom je to už dávno dizajnérsky mýtus. Scrollovanie je také populárne, že nájdeme aj veľa webov prezentovaných na jednej dlhej scrollovateľnej stránke.

 

7. Kartový dizajn

Tento dizajn ako prvý začali používať Pinterest, Microsoft alebo aj Dribbble. Kartové usporiadanie je výborné, hlavne pri zobrazení veľa informácií alebo ako náhrada umierajúcich prvkov, napríklad sliderov.

Screen Shot 2016-02-04 at 13.30.12

 

Dizajn sa bude celkovo zjednodušovať a veľký dôraz sa aj naďalej bude dávať na obsah. Aj preto budú stále viac a viac populárne custom webové fonty a iconfonty.