Apple práve ukončil éru platených operačných systémov

Desktopový operačný systém, ako zdroj zisku počítačových gigantov je mŕtvy. Apple práve vydal nekrológ.

Apple, pomedzi správy o vylepšovaní svojich iPhonov a iPadov alebo MacBookov, dnes oznámil revolučnú správu, týkajúcu sa nového operačneho systému. Ďalšia verzia operačného systému OSX Maverics bude zadarmo. Takto zrušili svoju 16 ročnú tradíciu platenia za operačné sytémy. Pred 18 rokmi tvoril zisk z OS takmer polovicu celkového zisku firmy.

Ceny operačných systémov Apple klesajú už dlho. Po štyroch verziách, ktoré stáli 129 dolárov, Apple znížil cenu upgradu na 29 dolárov za OSX Lion a potom na 19 dolárov pri minuloročnom OSX Mountain Lion. Microsoft podobne ako Apple oznámil, že za upgrade najnovšieho Windows 8.1, nebude užívateľom účtovať nič.

osx-free

Mobilná platforma sa stále rozrastá, preto je prirodzené, že desktop a laptop svet budú smerovať k free modelu. Mobilný ekosystém, kde je väčšina aplikácií zadarmo, takisto ako upgrade operačného systému, nás naučil pozerať na desktop systémy úplne inak. Apple nieje softvérová spoločnosť. Vyrába softvér a softvérové služby, ktoré bežia na ich vlastných hardvérových zariadeniach.

V istom zmysle, sa operačné systémy vracajú k svojim koreňom. Prvé systémy, ako BSD a UNIX boli zadarmo a programátori ich mohli slobodne rozširovať.

Pre priemerného spotrebiteľa 21. storočia, nemusia byť zásadné zmeny v oblasti tvorby operačných systémov nijako zvlášť viditeľné. Ale akcionárom Microsoftu, budú pripadať veľmi reálne a veľmi desivé. Spoločnosť totiž bude musieť vytvoriť 25 percent svojho zisku niekde inde.